2016. november 7., hétfő

A fundoplikáció és a pylorus plasztika margójára

Első körben azt mondanám, ezek drasztikus beavatkozások, és nem visszafordíthatóak sajnos. Ödön fiam is így marad már, fundoplikálva.

Mióta kicsit megismertem laikus szülőként a BMC-t, azaz a Body Mind Centering módszert mint mozgásterápiát, azóta gondolom úgy, hogy a belső szervek statikája/ egyensúlya is igen fontos, tehát cseppet sem mindegy, milyen formát vesz fel belül pl. a gyomrunk. Mert nem csak a kemény csontrendszer torzulásai nehezíthetik a harmonikus mozgás, testtartás elérését/fenntartását, hanem a lágy részek bolygatása is okozhat komoly gondokat.


A címben említett két műtéti eljárás akkor kerül képbe, ha igazoltan rossz a motilitás (vagyis a táplálék továbbítása a nyelőcsövön át a belek felé), azaz készült kontrasztanyagos nyeletéses röntgen (felső passage vizsgálat), mely kimutatja, hogy
- reflux van,
- vagy az alsó gyomorkapu (pylorus) rosszul nyit (ezért telítődik a gyomor, mert ott reked a táplálék, ez hányást is okozhat)
- vagy gyenge a gyomorszáj, rosszul zár, visszaengedi a táplálékot a nyelőcső felé
-  vagy a belek túl lassan fogadják és továbbítják a gyomorból érkező táplálékot.

Ha ezeken a tüneteken a fej felől megemelt alvó pozíció sem, és a gyógyszerek sem segítenek, és úgy tűnik nincs más megoldás, akkor felmerül a műtét, azaz a konkrét problémától függően  a gyomorszáj, vagy a pylorus mentén vágnak/varrnak. Régen a szonda behelyezésével egyszerre fundoplikáltak és végeztek pylorus plasztikát. Ez volt a bevett szokás sajnos (sebészünk mesélte). Ma már jobban mérlegelik, tényleg szükséges-e ezeket is elvégezni.

A fundoplikáció során a gyomor felső részét megfogják, kissé felemelik, a gyomorszáj mentén körbetekerik és levarrják. Különböző mértékben történhet ez, talán a leggyakoribb a Nissen féle, amikor 360°-ban történik az a bizonyos körbetekerés. Így egyfajta gallér képződik a gyomorszáj mentén. Mechanikusan ez a gallér egyrészt úgy véd a refluxtól, hogy a visszafelé meginduló gyomortartalmat boltozatos formája miatt visszatereli. Másrészt amikor telítődik a gyomor, a gallér is ráfeszül a gyomorszájra, szorítja azt.
https://de.wikipedia.org/wiki/Fundoplikatio#/media/File:Fundoplicatio_nach_Nissen_Zeichnung.jpg

Csakhogy van egy-két bibi:
- ha pumpával táplálunk bólus helyett, akkor nem annyira telítődik a gyomor az időben elnyújtott adagolás miatt, tehát a gallér nem feszül rá annyira a gyomorszájra
- a gallér boltozata nemcsak a táplálékot tereli vissza, hanem a természetes gázokat is, azaz megnehezítheti a böfögést
- ritka mellékhatásként rekeszizomsérv is előfordulhat, ha a szövetek lágyak; azaz a felül feszülő gyomor átnyomódhat a rekeszen
http://images.google.de/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%2Fwikipedia%2Fcommons%2Fthumb%2F8%2F86%2FHiatus_hernia.svg%2F878px-Hiatus_hernia.svg.png&imgrefurl=https%3A%2F%2Ffr.wikipedia.org%2Fwiki%2FFichier%3AHiatus_hernia.svg&h=1024&w=878&tbnid=EhZeJtje7Hh5lM%3A&vet=1&docid=miiFSLkBrucJhM&itg=1&ei=JSAhWNTyOsSbsAH1q6TIDg&tbm=isch&iact=rc&uact=3&dur=554&page=0&start=0&ndsp=16&ved=0ahUKEwiUma2m95fQAhXEDSwKHfUVCekQMwgdKAAwAA&bih=770&biw=1600

A pylorus plasztika esetén "fixálják" az izomgyűrűt, azaz ha valami miatt szűk, rosszul nyit, akkor bemetszést ejtenek, s így teszik átjárhatóvá az utat a gyomortól a belek felé.
[Ebben személyes tapasztalatom nincs, és nagyon örülök, hogy legalább ezt megúsztuk.]

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése